April 13, 2006

MCGUINTY GOVERNMENT HELPS ATHLETES TRAIN TO WIN

Quest for Gold Helps More Ontario Athletes Achieve Better Results Nationally And Internationally

 

TORONTO — More than 850 of Ontario’s high performance amateur athletes will receive direct financial assistance through the Quest for Gold program, Health Promotion Minister Jim Watson announced today.

The $2.9 million in net proceeds from the Quest for Gold lottery will help athletes cover living, training and post-secondary tuition costs.

“ This is the kind of support our athletes must have to achieve their full potential,” said Watson. “ When our athletes excel they provide valuable role models for athletic achievement.”

Athletes receive approximately $1.9 million of the net proceeds from the lottery in direct financial assistance. The Canadian Sport Centre – Ontario will receive about $558,000 to provide enhanced coaching and the Sports Alliance of Ontario will receive just over $279,000 to facilitate training and competitive opportunities.

“The introduction of the Quest for Gold program demonstrates a strong commitment by the Ontario government to supporting the province's high
performance amateur athletes,” said Jayna Hefford, Olympic Hockey Champion. "This funding will allow me to train at the highest level and help me meet the financial commitments associated with being an amateur athlete."

More than 6,000 additional athletes will benefit from increased access to better qualified coaches, enhanced training and competitive opportunities. Athletes supported by the Sport Canada program with the senior card designation receive a top-up of $1,500 and those with the development card designation take home $900. The athletes nominated through their Provincial Sport or Multi-Sport Organization receive $2,650.

“I appreciate very much the introduction of this program,” said Linda Shales, mother of Oakville figure skater, Brian Shales. I am extremely pleased to see that the Ontario government is supporting athletes to help them realize their goals in their chosen sport.”

The Ministry of Health Promotion was established in June 2005 to improve and deliver programs that contribute to healthy living and wellness in this province. Key priority areas include Ontario’s anti-smoking strategy, nutrition, physical activity, injury prevention and mental health.

 

For further information:

Rui Manuel Estevão
Minister’s Office
416-326-8497

Julie Rosenberg
Ministry of Health Promotion
416-326-4833

 

NAMES OF AWARD RECIPIENTS

Sport
Name
Surname
City
Shooting Dylan McPhail Acton
Freestyle Travis Gerrits Acton
Field Hockey Adam Ali Ajax
Tae Kwon Do Ali Ghafour Ajax
Soccer Candace Chapman Ajax
Judo Disiree Onistchenko-Abrantes Ajax
Volleyball - Indoor Jordan Matthews Ajax
Synchronized Swim Julia Maclean Ajax
Basketball Kalisha Keane Ajax
Field Hockey Linsey Fernandes Ajax
Judo Patrick Tremblay-Sabourin Ajax
Swim Brittney Scott Alma
Cross Country Perianne Jones Almonte
Shooting Michael Goodchild Amherstburg
Volleyball - Beach Adam Podstawka Ancaster
Athletics Kristen Matthews Ancaster
Lacrosse Mark Husband Ancaster
Soccer Melissa Tancredi Ancaster
Volleyball - Beach Paul Podstawka Ancaster
Rowing Rachelle De Jong Ancaster
Freestyle Gillian McIver Annan
Freestyle Reba McIver Annan
Wrestling James Cox Ariss
Wrestling Coady Yach Arnprior
Volleyball - Indoor Jilliane Goulet Arnprior
Basketball - Paralympic Alison Gittins Aurora
Gymnastics Carol Rom-Colthoff Aurora
Rowing Mara Jones Aurora
Volleyball - Beach Mark Heese Aurora
Athletics Nicole Forrester Aurora
Gymnastics Samantha Sendel Aurora
Rugby - Paralympic Daniel Cattrysse Aylmer
Cycling Adam Morka Barrie
Swim - Paralympic Brittany Gray Barrie
Rowing - Paralympic Colin Wilson Barrie
Cross Country Erin Tribe Barrie
Figure Skating Jamie Forsythe Barrie
Athletics Jennifer Cotten Barrie
Swim - Paralympic Kenneth Loyst Barrie
Figure Skating Kevin Gallagher Barrie
Figure Skating Laura Csumrik Barrie
Figure Skating Lauren Senft Barrie
Figure Skating Lesley Hawker Barrie
Cross Country Mark Doble Barrie
Rugby Megan Gibbs Barrie
Athletics-Paralympic Rachael Burrows Barrie
Cycling Andrew Watson Barrie
Rugby - Paralympic Chris Stevenson Barrie
Figure Skating Christopher Mabee Barrie
Rowing Steven Van Knotsenburg Beamsville
Archery Fiona McClean Belle River
Rugby - Paralympic Herman Asselin Belle River
Bobsleigh Suzanne Gavine-Hlady Belle River
Athletics Heather McCurdy Belleville
Ice Hockey Kirsten Trost Belleville
Water Ski Rebecca Moynes Belleville
Athletics-Paralympic Jodie St. John Bethany
Swim Zack Zeiler Bewdley
Snowboard Matthew Morison Blackstock
Biathlon Mikelle Menard Blind River
Athletics Kate Sauks Bognor
Rugby Kelly Russell Bolton
Sledge Hockey Marc Dorion Bourget
Volleyball - Indoor Caley Venn Bowmanville
Athletics Jose Carvalho Bradford
Figure Skating Meagan Duhamel Bradford
Volleyball - Beach Amanda Cowdrey Brampton
Soccer Andrew Gray Brampton
Field Hockey Arminder Singh Brampton
Boccia Brock Richardson Brampton
Cycling Celeste Jones-Baumgardt Brampton
Basketball - Paralympic Chantelle Low Brampton
Athletics Charles Allen Brampton
Basketball - Paralympic Claire Buchanan Brampton
Athletics - Paralympic Isaiah Christophe Brampton
Field Hockey Jeewanjot Bath Brampton
Basketball - Paralympic Josh Giles Brampton
Basketball - Paralympic Karl Ludwig Brampton
Athletics Kawani Simon Brampton
Softball Kelly Craig Brampton
Ice Hockey Kelly Walker Brampton
Athletics Kyle Pettey Brampton
Athletics Mark Boswell Brampton
Rowing Melanie Abbott Brampton
Figure Skating Michelle Cronin Brampton
Weightlifting Miel McGerrigle Brampton
Softball Navreet Gill Brampton
Wrestling Ohenewa Akuffo Brampton
Field Hockey Rajvinder Singh Brampton
Swim Robert Taylor Brampton
Athletics Shannon King Brampton
Judo Stefanie Howorun Brampton
Gymnastics Stephanie Pacitto Brampton
Athletics - Paralympic Alexander Radoman-Guillemette Brantford
Swim Jenna Kayakjuak Brantford
Rugby Steve Piatek Brantford
Swim Tanya Hunks Brantford
Wrestling Terri McNutt Brantford
Judo William Morgan Brantford
Cycling Ryan Roth Bright
Tae Kwon Do Victoria Heath Brights Grove
Rowing Conlin McCabe Brockville
Rowing Daniel O'Shaughnessy Brockville
Curling Laura Payne Brockville
Cycling Emily A. Batty Brooklin
Softball Lesley Aitkenhead Brooklin
Canoe Adam Oldershaw Burlington
Field Hockey Amanda Treacy Burlington
Rugby Andrew Wilson Burlington
Ice Hockey Becky Kellar Burlington
Canoe Brady Reardon Burlington
Cycling Brandon Crichton Burlington
Basketball - Paralympic Brandon Wagner Burlington
Swim Colin Russell Burlington
Sailing Danile McCoy Burlington
Athletics Jennifer Perrault Burlington
Volleyball - Indoor Joey Martins Burlington
Rowing Larissa Lagzdins Burlington
Ice Hockey Laura Foster Burlington
Ice Hockey Lauren Barch Burlington
Alpine Marianne Leeson Burlington
Canoe Mark Klevinas Burlington
Canoe Mark Oldershaw Burlington
Field Hockey Robin Leslie-Spencer Burlington
Freestyle Russell Jirgens Burlington
Canoe Tessa Oldershaw Burlington
Wrestling Megan Dolan Caistor Centre
Rowing Cameron Sylvester Caledon
Snowboard Jake Holden Caledon
Rugby Jayne Cation Caledon
Water Ski Jenna Mielzynski Caledon
Cycling Krystal Jeffs Caledon
Triathlon Sean Bechtel Caledon
Volleyball - Indoor Peter Hrkal Caledon East
Archery Racheal Savage Caledon Village
Judo Lauren Contasti Caledonia
Wrestling Michelle Fazzarri Caledonia
Rowing Derek O'Farrell Calgary
Freestyle Veronika Bauer Calgary
Weightlifting Trevor Brown Callander
Figure Skating Bryce A.H. Davison Cambridge
Swim Carly Cermak Cambridge
Figure Skating Christopher Richardson Cambridge
Freestyle Jacqueline Brown Cambridge
Water Ski Jason McClintock Cambridge
Curling Joanna DeSolla Cambridge
Speed Skating Kristy Shoebridge Cambridge
Athletics Lindsay Carson Cambridge
Speed Skating Richard Shoebridge Cambridge
Water Polo Ryan Speers Cambridge
Softball Alison Bradley Cargill
Canoe Victoria Tuttle Carleton Place
Sledge Hockey Raymond Grassi Carp
Athletics Samantha Piquette Casselman
Volleyball - Indoor Adam Kaminski Chatham
Rowing - Paralympic Andrew Rigden Coldwater
Athletics Sarah Boyle Coldwater
Ice Hockey Andrea Bevan Collingwood
Ice Hockey Andrea Ironside Collingwood
Snowboard Michael Gotuaco Collingwood
Snowboard Ryan Hickey Corbeil
Boxing Tony Luis Cornwall
Rowing Erica Gnandt Courtice
Rugby Jennifer Kryszak Courtice
Lacrosse Katelyn Mandville Courtice
Gymnastics Kelsey Hope Courtice
Rugby Kendra Kryszak Courtice
Modern Pentathlon Zachary McCue Curve Lake
Swim Whitney Rich Dorchester
Water Polo Ivan Marcisin Dundas
Water Polo Nicolas Youngblud Dundas
Boxing Glenn Hunter Dunnville
Squash Ontario Samantha Cornett Dunrobin
Rowing Andrew Rastapkevicius Dutton
Athletics Megan Brown East York
Athletics Melissa Bishop Eganville
Wrestling Korey Jarvis Elliot Lake
Athletics - Paralympic Corin Metzger Elmira
Swim Laura Kendall Elmira
Water Ski Derek Kirby Elmvale
Rugby - Paralympic Martin Larocque Embrun
Rugby - Paralympic Patrice Dagenais Embrun
Sledge Hockey Todd Nicholson Embrun
Shooting - Paralympic Mike LaRochhelle Essex
Tae Kwon Do Eric Ahn Etobicoke
Athletics Justin Robinson Etobicoke
Archery Kateri Vrakking Etobicoke
Ice Hockey Kathleen Dowdall Etobicoke
Basketball Kevin Francis Etobicoke
Wrestling Walter McCrindle Fergus
Athletics Ashley Jeffs Fonthill
Rowing Joshua Gracin Fonthill
Athletics Jennie Vanos Forest
Swim - Paralympic Alex Parent Fort Francis
Synchronized Swim Tristin Gavin Foxboro
Ice Hockey Elizabeth Kench Gananoque
Cycling Amy Moore Georgetown
Synchronized Swim Kendra Warner Georgetown
Volleyball - Beach Reid Hall Georgetown
Speed Skating Adam McCabe Glen Morris
Speed Skating Brian Pye Glenburnie
Speed Skating Ivanie Blondin Gloucester
Rugby Oliver Atkinson Gormley
Sledge Hockey Graeme Murray Gravenhurst
Rowing Connie Dayboll Grimsby
Bobsleigh Michael Ransky Grimsby
Freestyle Warren Tanner Grimsby
Tennis - Paralympic Cyndy McLean Guelph
Wrestling Donald Brown Guelph
Fencing Grace Kessel Guelph
Athletics Heather Patterson Guelph
Wrestling Hunyady Zoltan Guelph
Softball Jenny Pellin Guelph
Synchronized Swim Katherine Hammond Guelph
Modern Pentathlon Katherine White Guelph
Athletics Kyle Boorsma Guelph
Water Ski Kyle Rattray Guelph
Softball Lauryn Longo Guelph
Water Polo Lindsay Auger Guelph
Softball Marcie Bruder Guelph
Softball Meghan Chenoweth Guelph
Athletics Michael Delmonte Guelph
Athletics Neb Zachariah Guelph
Water Polo Nicholas Edmunds Guelph
Swim Scott Van Doormal Guelph
Wrestling Tara Hedican Guelph
Cycling Amanda Sin Hamilton
Rowing Andrew Ireland Hamilton
Ice Hockey Annie DelGuidice Hamilton
Rowing Aubrey Oldham Hamilton
Triathlon Colin Jenkins Hamilton
Speed Skating Hayley Roberts Hamilton
Boxing Isho Shiba Hamilton
Volleyball - Indoor Jennifer Holt Hamilton
Boxing Jermaine Badchkam Hamilton
Judo Justin Younge Hamilton
Field Hockey Kristine Wishart Hamilton
Athletics Reid Coolsaet Hamilton
Boxing Ryan Rannelli Hamilton
Basketball - Paralympic Ryne Bachmann Hamilton
Cycling Susan Palmer-Komer Hamilton
Triathlon James Loaring Harrow
Rugby Cameron Mitchell Hillsburgh
Triathlon Tara Ross Hillsdale
Judo Renee Giuggino Holland Landing
Curling Brent Laing Huntsville
Athletics - Paralympic Kenneth Trudgeon Ilderton
Rowing Matt Jensen Ilderton
Field Hockey Michelle Weber Ilderton
Figure Skating Scott Moir Ilderton
Athletics Karl Jennings Inglewood
Wrestling Elizabeth Martindale Jordan
Figure Skating Amanda Valentine Kanata
Biathlon Rachael Songeo Kanata
Athletics Esther Akinsulie Kanata
Field Hockey Laura Dowling Kanata
Rowing Heather Mandoli Kelowna
Athletics - Paralympic Joseph Radmore Kemptville
Canoe Sarah Boudens Killaloe
Archery Dietmar Trillus King City
Alpine - Paralympic James Binsfeld King City
Rowing Peter McClelland King City
Snowboard Robyn Honsberger King City
Gymnastics Rosannagh MacLennan King City
Athletics Braden Novakowski Kingston
Sailing Carol Luttmer Kingston
Wrestling Cleopas Ncube Kingston
Ice Hockey Jayna Hefford Kingston
Fencing Jonathan Hutchinson Kingston
Field Hockey Kate Gillis Kingston
Sailing Michael Kalin Kingston
Rowing Nicolas Pratt Kingston
Rowing Ryan Slate Kingston
Softball Ashley Fitzgerald Kitchener
Water Polo Casey Pottier Kitchener
Athletics-Paralympic Christine Campbell Kitchener
Softball Cindy Eadie Kitchener
Athletics Dana Ellis Kitchener
Speed Skating Dustin Miller Kitchener
Alpine Jeffery Penner Kitchener
Alpine - Paralympic Kathleen McCrea Kitchener
Alpine Kelly Vanderbeek Kitchener
Athletics - Paralympic Kierra Gibson Kitchener
Softball Laura Shurr Kitchener
Boxing Mandy Bujold Kitchener
Swim Matthew Mains Kitchener
Softball Rachel Schill Kitchener
Water Polo Slaven Djurdjevic Kitchener
Athletics Orlando Williams Kitchener
Goalball - Paralympic Annette Lisabeth Langton
Diving Samantha Tuer Lasalle
Water Polo Aaron Feltham Lindsay
Rugby Douglas Wooldridge Lindsay
Rugby Jarod Selby Lindsay
Swim Adam Purdy London
Diving Adrian Timmers London
Rugby Allison Lamoureux London
Swim Andrea Cole London
Basketball - Paralympic Billy Langeveld London
Lacrosse Chad McCabe London
Curling - Paralympic Christopher Daw London
Rugby - Paralympic David Willsie London
Rugby Derek Daypuck London
Shooting Devon Ambroise London
Swim Hayley Nell London
Rowing Jane Rumball London
Athletics Jason Tunks London
Goalball - Paralympic Jesse Bogart London
Athletics Jessica Zelinka London
Rugby - Paralympic Jonathan Kim London
Curling - Paralympic Karen Blachford London
Rowing Lindsay Forget London
Volleyball - Indoor Paul Duerden London
Rowing Peggy Hyslop London
Swim Ryan Atkinson London
Athletics Ryan Tremblay London
Volleyball - Indoor Sander Ratsep London
Boccia Tammy McLeod London
Figure Skating Tessa Virtue London
Rowing Timothy Colson London
Goalball - Paralympic Tyler Burk London
Goalball - Paralympic Whitney Burk London
Rugby Daniel Pletch Lucan
Rugby Michael Pletch Lucan
Tennis - Paralympic Joel Dembe Lynden
Athletics - Paralympic Mark Ledo Maple
Curling Anderson Michael Markham
Field Hockey Azelia Liu Markham
Alpine - Paralympic Christopher Williamson Markham
Synchronized Swim Courtney Brown Markham
Badminton Fiona McKee Markham
Field Hockey Sean Barretto Markham
Badminton Thomas McKee Markham
Field Hockey Vithusan Ramachandran Markham
Snowboard Matthew Carter Maryhill
Cycling Kaitlin Michener Meaford
Wrestling Meaghen Wilton Mildmay
Cycling Seamus McGrath Millgrove
Cycling Chris DaSilva Milton
Swim Jennifer Porenta Milton
Fencing Kamil Karbonowsi Milton
Cycling Timothy DaSilva Milton
Rugby Aaron Abrams Mississauga
Athletics Adrienne Bethune Mississauga
Field Hockey Adrienne Leigh Sandison Mississauga
Cross Country Alana Thomas Mississauga
Soccer Alcia Leisha Mississauga
Canoe Andrew Kyle Jeffery Mississauga
Canoe Attila Buday Mississauga
Rugby Brooke Hilditch Mississauga
Athletics - Paralympic Chelsea Clark Mississauga
Ice Hockey Cheryl Pounder-O'Toole Mississauga
Canoe Chris Pellini Mississauga
Tae Kwon Do Christine Trieu Mississauga
Canoe Christopher Edwards Mississauga
Tae Kwon Do Courtney Condie Mississauga
Athletics Curtis Thom Mississauga
Baseball David Francis Mississauga
Field Hockey Devohn Teixeira Mississauga
Lacrosse Eric Hubert Mississauga
Field Hockey Frantiska Vondrejs Mississauga
Canoe Geoff Clarke Mississauga
Athletics Heather Hamilton Mississauga
Swim Ian MacLeod Mississauga
Basketball Javari Anthony Williams Mississauga
Gymnastics Jaylan Birl Mississauga
Speed Skating Jeff Moir Mississauga
Wrestling Jennifer Nguyen Mississauga
Soccer Jeremy Shepherd Mississauga
Softball Jody Woltho Mississauga
Shooting - Paralympic Karen Van Nest Mississauga
Water Ski Laura Duke Mississauga
Baseball Lee Delfino Mississauga
Rowing Mark Laidlaw Mississauga
Synchronized Swim Meagan Petrie Mississauga
Field Hockey Micah Teixeira Mississauga
Sailing Mike Wolfs Mississauga
Synchronized Swim Samantha Wymes Mississauga
Swim Sasha Theron Mississauga
Field Hockey Scott Sandison Mississauga
Athletics - Paralympic Shane Risto Mississauga
Athletics Shanica London Mississauga
Tae Kwon Do Shannon Condie Mississauga
Soccer Stephen Lumley Mississauga
Alpine - Paralympic Stephen Wall Mississauga
Canoe Tamas Jr. Buday Mississauga
Gymnastics Tariq Dowers Mississauga
Gymnastics Tyler Navarro Mississauga
Field Hockey Wayne Fernandez Mississauga
Weightlifting Buck Ramsay Mississauga
Swim Susan Long Mount Brydges
Athletics - Paralympic Chelsea Lariviere Mountain
Ice Hockey Heather Logan Napanee
Basketball - Paralympic Corey Smith Nepean
Ice Hockey Kimberly Kerr Nepean
Ice Hockey Melissa DiPetta Nepean
Tennis Sara Yuen Nepean
Tennis Stephanie Yuen Nepean
Cycling Anna Tratnyek New Hamburg
Field Hockey Sherri Bradie New Hamburg
Speed Skating Elizabeth Dier New Market
Athletics - Paralympic Jim Shaw Newcastle
Gymnastics Alexandra Martincek Newmarket
Athletics Andrew Coates Newmarket
Swim Bryn Jones Newmarket
Gymnastics Julien Roberge Newmarket
Ice Hockey Laurissa Kenworthy Newmarket
Field Hockey Leanne Kelly Newmarket
Athletics Michelle Moody Newmarket
Tae Kwon Do Sean Chow Newmarket
Badminton Charmaine Reid Niagara Falls
Tennis - Paralympic Frank Peter Niagara Falls
Gymnastics Jason Brunett Nobleton
Speed Skating Braeden Elliott North Augusta
Athletics Adam Newton North Bay
Cross Country David Nighbor North Bay
Freestyle Manuel Holden North Bay
Weightlifting Melissa Ladouceur North Bay
Rugby - Paralympic Kevin McEwen North Gower
Gymnastics Alexandra Orlando North York
Gymnastics Brittnee Habbib North York
Synchronized Swim Erin Willson North York
Ice Hockey Joanne Eustace North York
Gymnastics Martin Myers North York
Athletics Pierre Browne North York
Basketball - Paralympic Shayne Smith North York
Gymnastics Stephanie Carew North York
Rowing Stephen Cheng North York
Swim Zsofi Balazs North York
Speed Skating Aaron Sadlier Norwood
Shooting Jason McKellar Norwood
Kayak Adam VanKoeverden Oakville
Fencing Alexandra Lyn Oakville
Gymnastics Alyssa Brown Oakville
Swim Andrew Hurd Oakville
Figure Skating Brian Shales Oakville
Field Hockey Cailie O'Hara Oakville
Snowboard Claire Merry Oakville
Volleyball - Indoor Devon Miller Oakville
Rowing Doug Csima Oakville
Field Hockey Effie Petrou Oakville
Tennis Ekaterina Shulaeva Oakville
Sledge Hockey Gregory Westlake Oakville
Boxing Jacqueline Lachapelle Oakville
Canoe James Andison Oakville
Snowboard Jeffrey David Batchelor Oakville
Sailing Joanne Prokop Oakville
Athletics - Paralympic Joshua Cassidy Oakville
Swim Kimberly Labbett Oakville
Triathlon Kyle Jones Oakville
Soccer Kyle Oliveira Oakville
Sailing Lee Parkhill Oakville
Wrestling Lindsay Rebernik Oakville
Canoe Mallorie Nicholson Oakville
Cycling Mark Hinnen Oakville
Athletics Marlon Nangle Oakville
Athletics - Paralympic Melanie Hawtin Oakville
Sailing Oskar Johansson Oakville
Athletics Scott Emberley Oakville
Rugby Sean-Michael Stephen Oakville
Canoe Tamlyn Bohm Oakville
Canoe Tanya Thomson Oakville
Athletics - Paralympic Jessica Matassa Oldcastle
Boxing Alixandra Mullins Orangeville
Sailing Kevin Stittle Orangeville
Boxing Logan Cotton Orangeville
Boxing Padraic Griffin Orangeville
Boxing Stephen Franjic Orangeville
Athletics Victoria Merrill Orangeville
Judo Jade Parsons Orillia
Rowing Laura Pidgen Orillia
Athletics Toyin Olupona Orillia
Curling - Paralympic Katie Paialunga Orleans
Field Hockey Malinda Hapuarachchi Orleans
Speed Skating Nicolas Bean Orleans
Water Polo Nicole Moquin Orleans
Alpine Patrick Biggs Orleans
Cycling Sarah Coney Orleans
Sledge Hockey Bradley Bowden Orton
Athletics Beth Stroud Oshawa
Cycling Catherine Vipond Oshawa
Judo Derek Langlois Oshawa
Athletics - Paralympic Eric William Flemming Oshawa
Ice Hockey Mary Modeste Oshawa
Canoe Adam Cutts Ottawa
Fencing Adam Silverstein Ottawa
Water Polo Alexander Moggridge Ottawa
Biathlon Alexandre Dumond Ottawa
Canoe Alison Caiger-Watson Ottawa
Sailing Amy Cada Ottawa
Athletics Andrea White Ottawa
Rowing Audra Vair Ottawa
Tennis Bence Csaba Ottawa
Diving Brennan Villemaire Ottawa
Athletics Brian Cummings Ottawa
Speed Skating Cailean Duggan Ottawa
Canoe Celeste Corkery Ottawa
Water Polo Charles Bouwer Ottawa
Soccer Charmaine Hooper Ottawa
Biathlon Christopher Whitecross Ottawa
Athletics Cody Sorensen Ottawa
Kayak Corey Hamilton Ottawa
Goalball - Paralympic Dean Kozak Ottawa
Canoe Diana Deek Ottawa
Tennis Edward Nguyen Ottawa
Modern Pentathlon Elena Bales Ottawa
Canoe Emily Raymond Ottawa
Tennis Faazil Kassam Ottawa
Judo Francoise Nguele Ottawa
Tennis Gabrriela Dabrowski Ottawa
Basketball Garry Gallimore Ottawa
Field Hockey Gowrishankar Premakanthan Ottawa
Sledge Hockey Herve Lord Ottawa
Athletics - Paralympic Jacques Bouchard Ottawa
Canoe James Cartwright Ottawa
Canoe Jamie Cutts Ottawa
Gymnastics Jaroslav Hojka Ottawa
Bobsleigh Jason Nera Ottawa
Freestyle Jeff Bean Ottawa
Goalball - Paralympic Jeffery Christy Ottawa
Canoe John Hastings Ottawa
Cross Country John Rennie Ottawa
Volleyball - Indoor Kate Eckhardt Ottawa
Fencing Kelleigh Ryan Ottawa
Canoe Kristin Gauthier Ottawa
Fencing Kyle Girard Ottawa
Badminton Kyle Hunter Ottawa
Speed Skating Lauren McGuire Ottawa
Speed Skating Lauren Wetzel Ottawa
Basketball - Paralympic Linda Kutrowski Ottawa
Fencing MacKay Sherraine Ottawa
Water Polo Marc Antoine Tanguay Ottawa
Canoe Mark Singer Ottawa
Basketball - Paralympic Marnie Peters Ottawa
Canoe Matt Raymond Ottawa
Badminton Michael Beres Ottawa
Rowing Paul Amesbury Ottawa
Sailing Paul Brikis Ottawa
Goalball - Paralympic Robert Christy Ottawa
Rowing Robert Thomson Ottawa
Squash Ontario Runa Reta Ottawa
Archery Scott Johnson Ottawa
Canoe Spencer Pomeroy Ottawa
Badminton Stefan Wojcikiewicz Ottawa
Water Polo Stephanie Lessard Ottawa
Speed Skating Stephanie Pikor Ottawa
Athletics - Paralympic Stuart McGregor Ottawa
Athletics Todd Pyper Ottawa
Water Polo Valerie Lessard Ottawa
Fencing Wesley Ross Ottawa
Canoe Angus Mortimer Ottawa
Rowing Brian Price Ottawa
Cycling - Paralympic Craig DeVeer Ottawa
Canoe Ian Mortimer Ottawa
Bobsleigh Jermaine Bucknor Ottawa
Alpine Kathleen Forestell Ottawa
Powerlifting - Paralympic Sally Thomas Ottawa
Water Polo Stefan Pavicevic Ottawa
Tennis Wennin Chiu Ottawa
Gymnastics Heather Ross McManus Pakenham
Cross Country Kate Brennan Pakenham
Diving Katie Yamamoto Paris
Fencing Melanie McCann Parkhill
Cross Country Skeets Morel Parry Sound
Swim Lisa Gillespie Perth
Rowing Ashley Holmes Heron Peterborough
Rugby Barbara Mervin Peterborough
Rowing Brent Holmes Heron Peterborough
Curling - Paralympic Carl Bax Peterborough
Lacrosse Kalvin Thomas Peterborough
Lacrosse Kyle Clancy Peterborough
Curling Lisa Farnell Peterborough
Softball Melissa Oddie Peterborough
Snowboard Paige Seabrooke Peterborough
Athletics Rachel Lavallee Peterborough
Wrestling Sean Dawkins Petrolia
Tae Kwon Do Adam Phamhung Pickering
Triathlon Alicia Kaye Pickering
Sailing Bernard Luttmer Pickering
Swim Daniel Langlois Pickering
Tae Kwon Do Eric Phamhung Pickering
Swim Jessica Ward Pickering
Field Hockey Jonathan Roberts Pickering
Athletics Perdita Felicien Pickering
Field Hockey Rohan Gonsalves Pickering
Athletics - Paralympic Richard Carr Port Elgin
Fencing Donna Saworski Port Hope
Shooting Melissa Morris Port Hope
Rugby Dean H. VanCamp Port Perry
Athletics Keenan Geer Port Perry
Wrestling Tasha Eady Renfrew
Soccer Amy Apps Richmond
Speed Skating Jamie Ivey Richmond
Ice Hockey Jennifer Botterill Richmond Hill
Water Polo Chrissie Gros Richmond Hill
Judo David Ancor Richmond Hill
Field Hockey David D'Almeida Richmond Hill
Volleyball - Beach Dianne Burrows Richmond Hill
Badminton Heiman (Raymond) Wong Richmond Hill
Fencing Igor Tikhomirov Richmond Hill
Fencing Kaitlin Trillwood Richmond Hill
Gymnastics Katia Zaitseva Richmond Hill
Gymnasitcs Mariah Madigan Richmond Hill
Canoe Paul Bryant Richmond Hill
Ice Hockey Sami Jo Small Richmond Hill
Volleyball - Beach Josh Binstock Richmondhill
Gymnastics Leslie Mak Richmondhill
Volleyball - Beach Kevin Lewis Ridgeville
Athletics Alex Bernard Rockland
Shooting Shannon Towsend Rockwood
Shooting Haley Cook Rosemont
Rowing Katie Reynolds Saint John
Boccia Joshua VanderVies Sarnia
Weightlifting Kara Yessie Sarnia
Athletics Katie Wallace Sarnia
Biathlon Colin Edwards Sault Ste Marie
Wrestling Adam Fera Sault Ste. Marie
Curling Bradley Jacobs Sault Ste. Marie
Wrestling Alana King Scarborough
Rugby Cheryl Phillips Scarborough
Rugby Daniel West Scarborough
Sailing Dierdre Crampton Scarborough
Volleyball - Indoor Graeme Higgins Scarborough
Softball Janie Kortsis Scarborough
Basketball - Paralympic Jeremy James Scarborough
Athletics Kevin Ignacio Scarborough
Basketball - Paralympic Lancia Adam Scarborough
Curling - Paralympic Lisa Blanchard Scarborough
Rugby Mark Macsween Scarborough
Rugby Mark Tarver Scarborough
Water Polo Sarah Marie Ann McIlveen Scarborough
Weightlifting Akos Sandor Scarbourough
Field Hockey Cregan Joseph Scarbourough
Archery Crispin Duenas Scarbourough
Athletics Erica Broomfield Scarbourough
Ice Hockey Vicky Sunohara Scarbourough
Biathlon Graham Ashby Shanty Bay
Shooting Michael Martin Shanty Bay
Gymnastics Braeden Hunt Sharon
Volleyball - Indoor Kacie MacTavish Sharon
Judo Christopher Sibbald Sherkston
Rowing Laura Fisher Simcoe
Ice Hockey Kayla Hottot Sombra
Figure Skating Ryan Arnold South River
Judo Sean Hagen Southhampton
Biathlon Alicia Hurley St Albert
Triathlon Andre-Paul Baillargeon-Smith St. Catharines
Squash Ontario Christopher Sachvie St. Catharines
Rowing Colm Gribbin St. Catharines
Rowing Dan Clout St. Catharines
Wrestling Dylan Fryia St. Catharines
Lacrosse Geoff McNulty St. Catharines
Squash Ontario Nicolas Sachvie St. Catharines
Wrestling Stephen Snijders St. Catharines
Rowing Amber Cuthbertson St. Catherines
Rowing Christopher Jarvis St. Catherines
Wrestling Evan MacDonald St. Catherines
Judo Fraser Bridgeman St. Catherines
Wrestling Michael Neufeld St. Catherines
Wrestling Saeed Azarbayjani St. Catherines
Volleyball - Indoor Shawn Bench St. Catherines
Figure Skating Becky Cosford St. Clements
Athletics Tara McKay St. Clements
Volleyball - Indoor Luke Lichty St.Catharines
Athletics Joseph Brunsting Stirling
Swim Matthew Hawes Stittsville
Ice Hockey Fiona Aiston Stonecliffe
Tennis - Paralympic Gary Luker Stoney Creek
Equestrian Belinda Trussell Stouffville
Ice Hockey Cassandra Sparks Stouffville
Boccia Angela Wong Sudbury
Rowing Katya Herman Sudbury
Basketball Lisa Furchner Sudbury
Curling Tracy Horgan Sudbury
Curling Codey Maus Tara
Swim - Paralympic Jessica Hodgins Tecumseh
Freestyle Kylie Sivell Thornbury
Rowing Jeff McGuffin Thorndale
Volleyball - Beach Adrian Weglo Thornhill
Soccer Alex Braletic Thornhill
Rowing Alexander Soutter Thornhill
Athletics Andrew Maloney Thornhill
Ice Hockey Gillian Ferrari Thornhill
Judo Juris George Rodin Thornhill
Athletics Lioudmila Kortchaguina Thornhill
Sledge Hockey Paul Rosen Thornhill
Tennis Peter Jr. Polansky Thornhill
Athletics Stefanie Reid Thornhill
Tennis Frank Dancevic Thorold
Wrestling Jamie Macari Thorold
Wrestling Tonya Verbeek Thorold
Diving Alex Tipple Thunder Bay
Diving Amanda Moran Thunder Bay
Curling Ashley Miharija Thunder Bay
Cross Country Brayden Jaspers Thunder Bay
Cross Country Christina Groulx Thunder Bay
Cross Country Christopher Butler Thunder Bay
Wrestling Christopher Camarata Thunder Bay
Rowing Daniel Liam Parsons Thunder Bay
Archery Evan Winslow Thunder Bay
Curling Jeff Sargent Thunder Bay
Diving Jesse Hill Thunder Bay
Cross Country Luke Viljakainen Thunder Bay
Cross Country Sean Crooks Thunder Bay
Freestyle Amber Peterson Thunderbay
Ice Hockey Katie Weatherston Thunderbay
Biathlon Meagan-Ann Cornelson Timmins
Cross Country Natasha Kullas Timmins
Volleyball - Beach Ahren Cadieux Toronto
Lacrosse Aiden Genik Toronto
Fencing Ainsley Switzer Toronto
Canoe Alexandra Potter Toronto
Freestyle Alexantoine Viau Toronto
Volleyball - Indoor Ali Greey Toronto
Archery Amanda Chu Toronto
Tae Kwon Do Andrea St.Bernard Toronto
Water Polo Andrew Chorniy Toronto
Water Polo Ann Nisiewicz Toronto
Athletics Anthony Garber Toronto
Volleyball - Indoor Asya Danilova Toronto
Shooting Avianna Chao Toronto
Triathlon Ayesha Rollinson Toronto
Athletics Benjamin Lane Toronto
Volleyball - Beach Brian Hiebert Toronto
Squash Ontario Brian Hong Toronto
Snowboard Calynn Irwin Toronto
Badminton Cara Cheung Toronto
Athletics Carline Muir Toronto
Squash Ontario Carly Hong Toronto
Gymnastics Carly Orava Toronto
Sailing Christopher Cook Toronto
Curling - Paralympic Christopher Rees Toronto
Fencing Claire Voigt Toronto
Gymnastics Cockburn Karen Toronto
Sailing Conner Higgins Toronto
Volleyball - Beach Conrad Leinemann Toronto
Judo Darcy Reis Toronto
Volleyball - Beach Darren Goss Toronto
Basketball Darryl Smith Toronto
Tae Kwon Do Dasha Peregoudova Toronto
Sailing David Hayes Toronto
Volleyball - Beach Domingo Miguel Toronto
Tae Kwon Do Dominique Bosshart Toronto
Swim Eduardo Toro Toronto
Rowing Elizabeth McCord Toronto
Field Hockey Elliott Joseph Toronto
Ice Hockey Emily Patry Toronto
Tae Kwon Do Erin Smibert Toronto
Sailing Evan Lewis Toronto
Badminton Georgia Desjardins Toronto
Fencing Gordon Geringas Toronto
Sailing Gordon Cook Toronto
Athletics Gregory Dailey Toronto
Shooting Grzegorz Sych Toronto
Freestyle Guillaume Viau Toronto
Fencing Hans Wolfgramm Toronto
Boxing Ibrahim Kamal Toronto
Field Hockey Jacqueline Dysart Toronto
Athletics Jason Wurster Toronto
Volleyball - Indoor Jeff Weiler Toronto
Sailing Jennifer Provan Toronto
Basketball - Paralympic Jenny Austin Toronto
Volleyball - Beach John Child Toronto
Boxing Jonathan Bochner Toronto
Badminton Joycelyn Ko Toronto
Tae Kwon Do Kael Pinto Toronto
Fencing Karl Gardner Toronto
Ice Hockey Kate Allgood Toronto
Volleyball - Beach Kate Jenkins Toronto
Squash Ontario Katie Patrick Toronto
Rugby Kim Donaldson Toronto
Ice Hockey Lauren Meschino Toronto
Fencing Leigh Voigt Toronto
Swim Marco Monaco Toronto
Sailing Martha Henderson Toronto
Cycling Marty Lazarski Toronto
Rugby Meaghan Howat Toronto
Basketball Meaghan McGrath Toronto
Tae Kwon Do Melissa Pagnotta Toronto
Snowboard Michael Lambert Toronto
Volleyball - Indoor Michelle Wood Toronto
Wrestling Mikhail Cirkunov Toronto
Volleyball - Beach Mila Miguel Toronto
Athletics Natalia Issajenko Toronto
Snowboard Natalie Gough Toronto
Water Polo Nicole Brown Toronto
Athletics Nicole Stevenson Toronto
Field Hockey Nicole Zaharapoulos Toronto
Volleyball - Indoor Oleg Kovulchuk Toronto
Figure Skating Patrick Chan Toronto
Squash Ontario Rebecca Hazell Toronto
Volleyball - Beach Richard Van Huizen Toronto
Sailing Rob Paterson Toronto
Gymnastics Rosie Cossar Toronto
Field Hockey Ryan Lewis Toronto
Softball Samantha O'Hara Toronto
Field Hockey Samantha Taylor Toronto
Fencing Samuel Gallagher- Toronto
Gymnastics Sarah Charles Toronto
Volleyball - Beach Sarah Hogarth Toronto
Volleyball - Beach Sarah Pothaar Toronto
Squash Ontario Shahier Razik Toronto
Tennis Sharon Fichman Toronto
Athletics Suzanne Fish Toronto
Freestyle Sybil Edmonds Toronto
Squash Ontario Tara Mullins Toronto
Athletics Tara Quinn-Smith Toronto
Basketball - Paralympic Theresa Ferguson Toronto
Water Polo Trevor Robinson Toronto
Badminton Tyler Brent Toronto
Fencing Ursula Bero Toronto
Sailing Victoria Crowder Toronto
Badminton Victoria Leung Toronto
Basketball Vidal Massiah Toronto
Volleyball - Beach Vivian Chan Toronto
Basketball Wayne Smith Toronto
Water Ski Weekes Geroge Toronto
Rowing - Paralympic Wilfredo (Papito) More Wilson Toronto
Sailing Wright David Toronto
Lacrosse Yoko Murphy Toronto
Wrestling Jocelyn Dresser Tottenham
Athletics Massimo Bertocchi Tottenham
Cycling Derek Zandstra Trenton
Ice Hockey Lara Perks Trenton
Goalball - Paralympic Christina Mowatt Tweed
Athletics Derick Smith Unionville
Field Hockey Kenneth Pereira Unionville
Gymnastics Mathieu Turgeon Unionville
Athletics - Paralympic Michael Kahn Unionville
Soccer Robert Lee Unionville
Swim Scott Chester Unionville
Swim Hans Fracke Uxbridge
Rugby Nolan Ott Uxbridge
Rowing Aaron Kroeker Virgil
Volleyball - Indoor Heather Bansley Waterdown
Rowing Jenny Hogsden Waterdown
Figure Skating Alice Graham Waterloo
Athletics Amy Tiffin Waterloo
Figure Skating Andrew Poje Waterloo
Judo Aneta Mozdzen Waterloo
Swim David Hughes Waterloo
Judo Dusan Sarenac Waterloo
Gymnastics Jennifer Lezeu Waterloo
Swim Keith Beavers Waterloo
Swim Lisa Blackburn Waterloo
Judo Luxasz Mozdzen Waterloo
Athletics-Paralympic Meghan O'Brien Waterloo
Judo Nedjo Sarenac Waterloo
Field Hockey Nick Hignell Waterloo
Field Hockey Trevor Coulas Waterloo
Figure Skating Erin Scherrer Waterloon
Athletics Dean Newton Welland
Volleyball - Indoor Groenveld Jeremy Welland
Volleyball - Indoor Nathan Groenveld Welland
Judo Stephanie Lampman Welland
Judo Chelcie Doherty Whitby
Lacrosse Emily Uza Whitby
Rugby - Paralympic Erika Schmutz Whitby
Boxing Frankie Rill Whitby
Volleyball - Indoor Hayley Todd Whitby
Volleyball - Indoor Kaila Janssen Whitby
Synchronized Swim Katherine LePage Whitby
Judo Kelita Zupancic Whitby
Athletics Mary Egbo-Egbo Whitby
Volleyball - Indoor Patrick Johnston Whitby
Ice Hockey Victoria Kauffman Whitby
Softball Erin McLean Whtiby
Rowing - Paralympic Mitzi Hepburn Wiarton
Goalball - Paralympic Lara Strik Wilsonville
Archery Amanda Smith-Millar Winchester
Archery Jordan Eastman Winchester
Boxing Adam Trupish Windsor
Athletics Bethany Wachna Windsor
Powerlifting - Paralympic Bury Adam Windsor
Volleyball - Indoor Dave Quinn Windsor
Athletics Harber Michael Windsor
Athletics Jamie Adjetey-Nelson Windsor
Athletics - Paralympic Jeff May Windsor
Figure Skating Joshua McGrath Windsor
Boxing Kathleen Dunn Windsor
Boxing Mary Spencer Windsor
Rugby - Paralympic Micheal Whitehead Windsor
Athletics Mike Miller Windsor
Athletics Ryan McKenzie Windsor
Figure Skating Siobhan Karam Windsor
Powerlifting - Paralympic Tim Ekert Windsor
Athletics-Paralympic Andrew Shaw Wingham
Athletics-Paralympic Barry Phelan Wingham
Athletics - Paralympic Kyle Dore Wingham
Cycling Brooke Boocock Woodlawn
Volleyball - Indoor Ryan Vandenburg Wooler